Vlastníte nějakou nemovitost v Pardubicích? Nemusíte-li, neprodávejte – cenový vrchol je teprve před námi!

Pokud jste vlastníkem nějaké nemovitosti v Pardubicích, ať už je to byt, rodinný dům nebo třeba stavební pozemek, jistě s potěšením sledujete, jakým tempem váš majetek získává na ceně. Citelné zdražování nemovitostí zasáhlo celou Českou republiku. Bez výjimky. Ovšem cenový růst, který jen za poslední rok zaznamenaly Pardubice, lze přece jen považovat za mimořádný. A v jakém segmentu realit se to projevilo nejvíce? Zdaleka největší cenový skok udělaly zdejší byty, které se aktuálně nabízejí zhruba o 40 % dráž než před dvanácti měsíci.

Jestliže jste snad uvažovali o tom, že svou nemovitost co nejdříve zpeněžíte, abyste vytěžili ze situace maximum, ještě se na okamžik zastavte a věnujte pět minut následujícím řádkům. Téměř vše totiž nasvědčuje tomu, že je pomyslný cenový vrchol teprve před námi. Předčasným prodejem byste se tedy mohli připravit o poměrně zajímavou finanční částku!

Nemovitosti v Pardubicích a cenová bublina? Zapomeňte!

Nabídka nemovitostí v České republice, zejména těch rezidenčních, je odborníky považována za nedostatečnou. A to už řadu let. Ostatně, dobře to ilustruje nepřetržitý růst cen, který nás provází bezmála celou dekádu. Že se ekonomové a analytici nemýlí, se však naplno projevilo až s příchodem pandemie Covidu-19. Investiční panika, která v souvislosti s ekonomickými problémy a celkovou nejistotou zachvátila tuzemský realitní trh, zapříčinila enormní a navíc rekordně rychlé zdražování bytů, domů, rekreačních staveb i veškerých pozemků. Ceny nemovitostí rostou meziročně dvouciferným tempem. V některých krajích a městech je zdražování pozvolnější, jinde však bez nadsázky dramatické.

Pardubice se se svým více než 40 % růstem cen bytů a bezmála třetinovým zdražením stavebních pozemků nepochybně řadí k městům, kde se nemovitosti zhodnotily nejvíce. V souvislosti s tím začali někteří analytici hovořit o tzv. cenové bublině. Zkrátka o tom, že jsou na mnoha místech v ČR reality už zřejmě předražené a že dříve či později dojde k výrazné cenové korekci. Naprostá většina odborníků je však opačného názoru a argumenty, o které se tato většina opírá, nepochybně dávají smysl. Posuďte sami.

Za kolik jsou nabízeny v Pardubicích byty? (04/2022)

DispoziceVelikost (m2)PopisLokalitaCena v Kč
1+kk326.podlaží, panelStudánka2 699 000
2+kk4414.podlaží, panelZelené Předměstí3 410 000
2+1574.podlaží, cihlaZelené Předměstí3 770 000
3+kk686.podlaží, panelPolabiny4 650 000
4+kk983.podlaží, cihlaRosice5 850 000

Kde se nestaví, tam ceny neklesnou

Z jakých důvodů není zlevňování nemovitostí na pořadu dne? Proč se řada odborníků domnívá, že ceny naopak ještě porostou? Pokud jde o rezidenční nemovitosti, tedy byty a rodinné domy, tam je základním předpokladem nižších cen výstavba odpovídající poptávce. Výstavba, která by dokázala uspokojit touhu lidí po vlastním bydlení a zároveň byla schopna ukojit hlad realitních investorů. Budování podobného rozsahu však až na výjimky nikde v republice nevidíme. Proč? Především proto, že ho brzdí zastaralé předpisy. Byrokratickým martyriem, kterým si musí projít každý, kdo žádá o stavební povolení, je Česká republika proslulá. Změnu k lepšímu má přinést nový stavební zákon.Vzhledem k jeho průběžným úpravám a také s ohledem na to, že se jeho efekt v podobě rozsáhlejší výstavby a tedy i širší nabídky může projevit nejdříve za takové tři až čtyři roky, nejsou úvahy o poklesu cen namístě. 

A to není vše. Vezmeme-li v úvahu rekordně vysokou inflaci, která naši ekonomiku aktuálně trápí, a která přiživuje už tak vysokou poptávku na realitním trhu, je kvůli celkovému nedostatku nemovitostí pravděpodobné spíše jejich další zdražování.

Výběr z nabídky pozemků v Pardubicích (04/2022)

Typ pozemkuRozloha (m2)LokalitaCena v mil. Kč
Zahrada885Opočínek1,26
Stavební 516Doubravice4,3
Pole7 098Hostovice5,67
Stavební360Zelené Předměstí6,9

Máte volný byt? A víte, že činže rostou?

Máte v Pardubicích volný byt a chtěli jste ho prodat? Raději ho pronajměte! Alespoň na rok nebo na dva. Proč? Hned ze dvou důvodů! Za prvé se později dočkáte zajímavější ceny a to s velkou pravděpodobností. Druhý důvodem, který by vás měl k takovému rozhodnutí přimět, jsou aktuálně rostoucí činže. Stoupat začaly už před několika měsíci a porostou i nadále. Kvůli válce na Ukrajině dokonce ještě víc, než se čekalo. Zástupy lidí, kteří na vlastní střechu nad hlavou nemají peníze a hledají proto nájemní bydlení, byly i bez války stále širší, což tlačilo činže pozvolna vzhůru. Přičteme-li k nim nově běžence z Ukrajiny, ještě citelnější růst nájmů je zaručen.

Stavební pozemek nad zlato

Jste majitelem pozemku? Dokonce snad takového, na kterém lze stavět? V Pardubicích s více než devadesáti tisíci obyvateli je to hotové terno. Řada lidí totiž touží po vlastním rodinném domě a za solidní pozemek je ochotna královsky zaplatit. A zaplatí vám ještě víc, pokud s prodejem rok nebo dva vyčkáte. Ceny veškeré půdy jdou totiž setrvale nahoru a to už více než dvacet let. Volného místa jednoduše ubývá. Dobrý pozemek proto bude už pouze dražší! Nejste-li ve finanční tísni, zatím neprodávejte! 

Jaký typ nemovitosti vám říká pane? Byt, stavební parcela nebo snad nějaký komerční objekt? A počkáte si na lepší cenu nebo se domníváte, že už další zdražování není pravděpodobné?

Napsat komentář