Ušetřit na energiích se dá relativně snadno bez větších zásahů

Vzhledem k aktuální situaci jsou u nás aktuálně ceny energií nejvýše v historii. V takovýchto případech však nemusíte žít při svíčkách jako poustevníci ani si doma zakládat táboráky z chrastí nalezeného na dvoře, abyste se trochu ohřáli, a přitom se finančně nezruinovali.

Celá řada úsporných opatření může být víceméně nebolestivá a docela logická. Když se jich budete držet, určitě se vám podaří během roku uspořit alespoň pár tisícovek.

Budiž světlo

Svícení může být drahé, pokud používáte špatné žárovky, ale také prakticky beznákladové, když máte nainstalované úsporné verze. Hlavně s pomocí LED světel všeho druhu se vám může podařit dosáhnout velkých energetických úspor. Existují samozřejmě i jiné typy žárovek, jež se rovněž označují jako spořivé, avšak ty jsou buďto mnohem dražší, případně nejsou tak efektivní.

Nemalé peníze lze ušetřit i nesvícením v místnostech, kde se nikdo aktuálně nenachází. Zdá se to jako maličkost, ale ročně tak lze ušetřit i několik stovek, možná dokonce více.

Používání počítače

Také používání počítače vás bude nějakou tu korunu stát. Dost záleží na tom, jak dlouho u něj denně strávíte času. Používáte-li počítat doma k práci, je pravděpodobné, že u něj sedíte od rána do večera, což znamená i velké energetické výdaje. I zde je však možné šetřit.

Určitě pomáhá vypínat všechny postranní programy, které zatěžují procesor, potažmo grafickou kartu. Také se vyplatí používat monitor v úsporném režimu. Nejenže vás pak budou bolet oči o něco méně, ale ještě dost ušetříte.

Mezinárodní soutěž

O úsporu energií jde rovněž nadnárodním energetickým společnostem typu E.ON. Konkrétně tato firma zatím v tomto směru zašla asi nejdál. Je totiž organizátorem soutěže jménem E.ON Energy globe, která je určená víceméně pro každého, kdo má dobrý nápad, jak efektivně docílit úspory energií.

Finalisty vybírají členové Akademie věd. Vítěze pak určí lidové hlasování na internetu.

Napsat komentář