Velikonoční výzdoba

Tento týden už začínají Velikonoce, svátky jara a vy si určitě říkáte, jak nazdobíte vajíčka. Sice jsme tu už o kraslicích měli něco řečeno, ale mohli byste zkusit i trochu něco jiného než doposud. Fialová barva měla v katolické liturgii být symbolem půstu, který trval čtyřicet dnů, ale vy si můžete fialovou barvou cokoliv vyzdobit právě na velikonoční svátky. Začneme třeba od ubrusu, pokud máte fialový, tak ho použijte, když ne, zkuste ho koupit. Nyní se vrátíme ke kraslicím. Možná se bojíte, že je rozbijete. Zkuste vzít dlouhé ploché listy irisů, kterými pokryjete vyfouklé vejce od shora dolů. Držte je přitom mezi prsty jedné ruky. Druhou rukou potom namotejte kolem dokola fialovou bavlnku a tím pádem listy přivážete, respektive připevníte.

Nyní si ukážeme jiný způsob výzdoby a výroby vajíček. Suché a čisté vyfouknuté vejce potřete po celé ploše disperzním lepidlem, které zředíte kapkou vody. Potom je nepravidelně omotejte různými odstíny fialových bavlnek a nechte uschnout.

Další typ je tzv. ubrouskový. Všechny čtyři rohy ubrousku zastřihněte do oválu a z trojvrstvého ubrousku odeberte jen vrchní vrstvu. Vyfouknuté vejce potřete opět disperzním lepidlem, které je zředěné trochou vody a zabalte ho do ubrousku. Na obou koncích pevně svažte fialovou bavlnkou a přečnívající části ubrousku odstřihněte. Celou kraslici znovu potřete zředěným lepidlem a nechte zaschnout.

To jsme si ukázali vajíčka a jejich zdobení, ale fialovou barvu můžete využít i jinak, například jako květináče, či rovnou fialové květiny, vonné svíčky, různé stužky, mašle, už zmíněný ubrus, košíky, misky, vázy a další.

Napsat komentář