Stavíte terasu svépomocí? Víme, co budete potřebovat

Terasa je zejména v letních měsících vítaným doplňkem vaší zahrady. Její stavba je zvládnutelná i svépomocí. Co všechno budete k tomuto účelu potřebovat?

Vhodný podklad

Každá terasa vyžaduje realizaci vhodného podkladu. Určitě se tak nevyhnete srovnání plochy, na které má vaše budoucí terasa vzniknout. Čím vším se „vyzbrojit? Nachystejte si jednoznačně rýč, lopatu, krumpáč a kolečko na odvezení zeminy.

Podklad by měl být pevný. Může být tvořen štěrkem. Štěrkové lože by mělo být rovné, přičemž je vhodné jej ještě vyložit geotextilií nebo fólií. Tím zabráníte prorůstání plevele. Případně volíme beton, je ovšem nutné, aby terasa stála vždy na stejném podkladu.

Základní materiál

Většina uživatelů bude v první řadě muset obstarat terasová prkna. Ta mohou být ze dřeva, případně i z dřevoplastu. Výhodou dřevěné terasy je jednoduchost realizace ve srovnání s budováním dlážděné terasy.

Prkna se dávají na tzv. podkladové hranoly, které by měly mít minimální výšku 50 mm. Nosný rošt dovoluje dobrou cirkulaci vzduchu. Díky tomu nebudou prkna vystavena vlhkosti, a tedy i rozvoji hniloby.

Podkladové hranoly a terasová prkna by měla být ze stejného materiálu. Mezi terasová prkna a hranoly se vkládají distanční podložky, které jsou určeny k tomu, aby se dřevo navzájem nedostalo do kontaktu.

Pokud si přejete terasu postavit nad úroveň zahrady, můžete k tomuto účelu využít rektifikační terče. Uvádí se na cca m² terasy spotřeba cca 4 kusů terčů.

Spojovací materiál

Spojovací materiál by měl být kvalitní, výhradně nerezový. Většinou se jedná o vruty z nerezové oceli třídy C, případně austenitické nerezové oceli.

Volte vruty do dřeva. Vždy by to měly být vruty vybrané s ohledem na vlastnosti konkrétního dřeva. Zvláště je to důležité u dřev exotických, která jsou velmi tvrdá. Nevhodně dimenzovaný spojovací materiál může způsobit v krajním případě až degradaci dřeva.

Napsat komentář