Jak zjistit výpočet spotřeby elektřiny u jednotlivých spotřebičů?

Moderní spotřebiče, jako jsou chladničky, mikrovlnné trouby, chytré televizory, počítače a mnohé další, jsou nezbytnou součástí každé domácnosti. V některých případech však způsobují značnou spotřebu elektrické energie. U ní v poslední době dochází k poměrně razantnímu zdražování a je vysoce pravděpodobné, že ceny elektřiny nadále porostou. Proto je dobré vědět, jakou spotřebu má každý spotřebič či třeba žárovky ve vašem bytě, potažmo rodinném domě. Na základě toho se dají udělat různé úpravy, abyste za elektřinu nedostávali zbytečně tučné složenky, jež by vám mohly způsobit finanční potíže.

Pořiďte si wattmetr

Nejjednodušším způsobem, jakým se dá zajistit výpočet spotřeby elektřiny, je použití wattmetru. Pokud jde o wattmetr, jde o speciální měřič, který se zapojuje mezi zásuvku a zástrčku spotřebiče, jehož parametry ohledně spotřeby elektrické energie vás zajímají. Dokáže vám přesně určit, kolik elektřiny dané zařízení aktuálně spotřebovává, případně se wattmetr dá nastavit tak, aby sledoval údaje po určitý časový úsek, například v případě chladničky po dobu 24 hodin. Zjištěné hodnoty se následně dají přepočíst na koruny, takže víte, kolik vás tento spotřebič a jeho provoz stojí peněz.

Energetický štítek

Už několik let je povinností výrobců a prodejců uvádět na spotřebičích energetické štítky. Podle nich poznáte, o jak náročný produkt z hlediska elektřiny a její spotřeby jde. Pak už si snadno spočtete, na kolik peněz vás provoz spotřebiče vyjde.

Výpočet dle příkonu

Mnozí z vás doma stále používají starší druhy žárovek namísto moderních LED osvětlení. Pak se nesmíte divit, že je spotřeba elektřiny vysoká. U žárovek se dá vypočítat spotřeba elektrické energie tak, že si na výrobku zjistíte jeho příkon, který se uvádí ve wattech. Tuto hodnotu pak jednoduše vynásobte dobou, během níž žárovka svítí. Získáte tak finální údaj o watthodinách.

Napsat komentář