Jak snížit účty za vytápění? Objevte pokročilé možnosti regulace kotlů

Jak ještě více zefektivnit vytápění? Kromě pořízení moderního kotle a zateplení domu se vyplatí přidat i moderní způsoby regulace. Řeč je konkrétně o ekvitermní regulaci vytápění. O co se jedná a pro jaké systémy je tento způsob vhodný? To se dozvíte v tomto článku.

Ekvitermní regulace vytápění

Pod pojmem ekvitermní regulace vytápění se ukrývá poměrně chytré nastavení kotle a topné soustavy, které svým výkonem reaguje na okolní teplotu. Funguje to v zásadě jednoduše. Pokud je venku zima a mrzne, musí se voda pro topení ohřát na vyšší teplotu. Oproti tomu, když venku není zase až taková zima, bohatě postačí, když se voda ohřeje o něco méně.

Aby mohl tento prostorový termostat fungovat, musí se nastavit ekvitermní křivka. Tu správně připravíte energetický expert či přímo projektant vytápění. Jde o křivku závislosti reakce ohřevu vody na venkovní teplotu. Jiná hodnota totiž bude pro bytový dům a jiné nastavení bude potřeba u menšího rodinného domu.

Úspora vytápění pro rodinné a bytové domy

A pro jaké případy je ekvitermní regulace vytápění vhodná? Hodí se pro rodinné, ale i bytové domy s dálkovým odběrem. Stačí si totiž pořídit řídící jednotku, která si s regulací poradí. Některé starší kotle však mohou mít problém i s nedostatečnou účinností vytápění, takže bývá vhodné pořídit zcela nové vybavení.

Funkce pro moderní kotle

Obecně je ekvitermní regulace vytápění vhodná především pro moderní plynové kondenzační kotle. Ty si totiž dokážou velmi dobře poradit i s nižší teplotou vody a pracují velmi efektivně. Pokud tedy uvažujete nad pořízením nového kotle, zohledněte i tuto praktickou funkci. Díky chytrému nastavení můžete zlepšit úspory za vytápění tak, aby byla vaše domácnost ještě o poznání více šetrná. Z dlouhodobého horizontu se ekvitermní regulace vytápění rozhodně vyplatí.

Napsat komentář