Plastová okna nejsou jediným řešením pro rekonstrukci

Nejpreferovanějším typem oken jsou dnes plastová okna. Kdo je však náročnější, má dnes samozřejmě i další volby: dřevěná či hliníková okna. Do historických objektů a na chalupy pak špaletová okna.

Rekonstruujete? Přemýšlejte, jaká okna se hodí na váš dům či chalupu? Nesprávný výběr materiálu i designu oken dokáže narušit ráz objektu. Kam tedy s jakými okny?

Plastová okna nic nepokazí na stavbách ze 70. až 90. let ani na panelákových bytech

Rozhodně jsou plastová okna vynikající volbou pro revitalizované panelákové domyPlastová okna mohou korespondovat i s nově prosklenými lodžiemi, kde se opět používá plastové zasklení. Plast je bezúdržbovým materiálem, který nebudete nikdy natírat. Jedinou údržbou je občasné mytí rámů, to jde ale tak snadno, že vás snad mytí oken začne dokonce bavit. Plastová okna se doplňují plastovými parapety, na kterých si vypěstujete různé domácí bylinky, nebo jiné okrasné květiny bez rizika porušení tohoto materiálu.

Nová plastová okna však pozvednou i různé rodinné domy ze 70., 80. i 90. let. Tyto stavby měly sice původně dřevěná okna, obvykle dvojitá, ta ale už dosloužila. Plastová okna nijak nenaruší jejich vzhled, zejména pokud je volíme s barevnými foliemi, které umí skvěle imitovat z venkovní strany dřevo. Zevnitř je vhodné ponechat okna bílá.

Dřevěná okna na stylové stavby

Poněkud stylovější architektura si zaslouží i stylovější okna. Dřevěná okna bývají dražší, hodí se pro náročnější zákazníky. Vyrábí se z dřevěných eurohranolů, které se nekroutí, takže okno neztratí své užitné vlastnosti. Současně mají nadstandardně kvalitní povrchovou úpravu. Ta však přes vysokou kvalitu nevydrží věčně, a tak budou dřevěná okna pořád o něco náročnější na údržbu.

Hliníková okna pro velká prosklení i hypermoderní domy

Moderní hliníková okna jsou určeny pro nejnáročnější zákazníky, hypermoderní stavby a pro každého, komu se líbí myšlenka, že životnost oken dokáže být snad dokonce ještě delší než životnost samotné stavby. Hliníková okna lze opatřit různou barevností. Mají vysokou pevnost, a proto se hodí i na velké prosklené konstrukce – velká okna, zimní zahrady, dokonce na celé prosklené fasády.

Špaletová okna na domy s historií

Pro starší historické budovy, ale též pro chalupy, jsou ideální volbou špaletová okna. Zachovají tradiční ráz stavby, nenaruší její genius loci, a v moderním provedení dokážou dokonce nabídnout kombinaci tepelně izolačních vlastností a tradičního vzhledu.

Napsat komentář