Sirupy jsou jednou z nejznámějších příměsí do vody, abychom ji měli sladkou, jenže to jsou všechno chemické záležitosti, ale dá se vyrobit i domácí sirup a není to nikterak těžké. Připravují se obvykle z ovocných št’áv, cukru a citrónové št’ávy. Právě z toho důvodu mají velký obsah vitamínu C. Ovoce musí být zralé, až přezrále a také bez kazů. Mohou se dělat za tepla nebo za studena.
Jahodový sirup
Št’ávu z jahod získáme párou bez cukru, v takto vyrobené št’ávě rozpustíme cukr a kyselinu citrónovou. Když teplota št’ávy neklesla pod 70 stupn’ů Celsia, nalijeme ji do zahřátých láhví a uzavřeme. Jahody promícháme s cukrem,dáme na celý den do chladu a občas promícháme. Jahody scedíme přes gázu nebo plátýnko, sirup dáme do láhví, nesterilizujeme, v tom případě rychle spotřebujeme, a pokud chceme sterilizovat, tak na teplotu 70 stupn’ů Celsia. Proslazené jahody, které nám zůstaly, můžeme rozmixovat a pokud chceme, tak i dosladit a dáme je zmrazit, protože takto nachystané se hodí na přípravu ovocných krémů.
Stejně oblíbené jako jahody, jsou i maliny a také z nich se dá připravit výborný sirup.
Malinový sirup
Malinový sirup můžeme připravit z lesních nebo zahradních malin, to je na každém jakou zvolí variantu. Z lesních plodů je ovšem více aromatičtější. Maliny před přípravou sirupu neumýváme. Vybereme nezdravé plody a nečistoty, maliny umeleme nebo rozdrtíme. Necháme několik hodin stát v chladu. Jestliže chceme mít čirou št’ávu, tak použijeme odšt’avňovač nebo ji přecedíme přes čisté plátno. Když nám v sirupu nevadí dužina, použije pro získání št’ávy lisovací mlýnek. Št’ávu zahřejeme na 70 stupňů Celsia. Teplotu nesmíme překročit. Št’ávu smícháme s cukrem a kyselinou citrónovou. Sirup hned plníme do láhví, zazátkujeme, dáme na 10 minut do vodorovné polohy, pak postavíme a přikryjeme, abychom prodloužili chladnutí. Tímto způsobem můžete připravit i sirup z ostružin.
Tady vidíte, že není nic těžkého připravit si sirup bez chemických konzervantů, tak jak se dnes běžně prodává. Dávejte pozor na teplotu při sterilizování.