Ekologické bydlení je stále více a více v módě. Je to celkem pochopitelné, protože ceny se neustále zvyšují, hlavně tedy v oblasti energie. Vyrábět si vlastní elektřinu a potažmo i teplo, je pro mnoho lidí stále atraktivnější. Podle obchodníků roste zájem o tzv. ostrovní solární systémy. To jsou místa bez připojení k elektrické energii.
Nejčastěji se to instaluje do rodinných domů, ale těch, které mají větší rozlohu. Jedná se v podstatě o princip, kdy elektřinu ze slunce nebo větru neskladují v bateriích, ale s její pomocí vytvářejí plyn, který spalují v kogeneračních jednotkách. V Saudské Arábii existují prototypy domů, které vytvářejí bioplyn z odpadů.
U nás se nyní testuje jiný typ. Je to prototyp plazmového generátoru, který za pomoci elektřiny z horizontálních větrníků nebo solárních panelů vyrábí něco podobného jako je svítiplyn. Ten se pak skladuje v tlakových nádržích a posléze spaluje v kogeneračních jednotkách na výrobu elektřiny, tepla a teplé vody.
Na dánském ostrově Samso už tenhle způsob praktikují šestnáct let. Stalo se tzv. ostrovem obnovitelné energie. Do domů čtyř tisíc obyvatel všechna elektřina proudí z větrných turbín. Jedna turbína přitom dokáže zásobovat až 630 domů. Do projektu dali své peníze obyvatelé ostrova Samso. Zhruba jeden z deseti vlastní podíl z větrné turbíny. Ekologické mohou být i další prvky – ploty, vybavení zahrady a podobně.
V Číně, konkrétně ve městě Tianjin postavili tzv. zelenou technologii. Bude to místo až pro 350 tisíc lidí. Centrum se pak stane největším svého druhu na světě. Z obnovitelných zdrojů by se mělo využít až dvacet procent energie, tak je to tedy aspon‘ plánováno, opět z větrných a solárních elektráren. Lidé, kteří se tam nastěhují, budou moci používat recyklovanou dešt’ovou vodu a odsolenou mořskou vodu. Podle přepočtů by měl metr čtverečný v bytě přijít na 30 000 Kč.