Znáte rozdíly mezi HEPA a běžnými filtry ve spotřebičích?

Čistota je půl zdraví. To věděly už naše babičky, a co se týče vzduchu, který dýcháme, platí snad to dvojnásob. Ať už se bavíme o filtrech v digestořích, vysavačích či přímo v čističkách vzduchu, narazíme u nich na širokou škálu typů filtrů, z nichž nejznámějšími jsou právě HEPA filtry. Oproti nim však stojí další, standardní filtry. Tyto typy filtrů se liší ve svých vlastnostech i účinnosti, a proto je dobré rozumět tomu, jaké jsou mezi nimi rozdíly, abychom mohli vybrat ten, který nám bude vyhovovat nejvíc.

Co je to HEPA filtr?

To, že jsou HEPA filtry jsou vysoce účinné filtrační systémy, ví snad každý, ale to co pravděpodobně většinu překvapí, je, že byly původně vyvinuty pro potřeby aerosolové technologie během druhé světové války. Dnes jsou HEPA filtry běžným standardem a odstraňují dokonce 99,97 % částic do velikosti 0,3 mikronu ze vzduchu, který jím prochází. To dělá z HEPA filtrů neocenitelné pomocníky pro alergiky a astmatiky, protože dokáží zachytit většinu alergenů, jako jsou prach, roztoči, pyl či zvířecí alergeny.

Další běžné filtry ve spotřebičích

Na druhé straně jsou zde další filtry, které můžete najít ve většině běžných vysavačů, digestoří nebo čističek, které sice nemají tak vysokou účinnost jako HEPA filtry, ale můžou mít jiné přednosti. Tyto filtry bývají navržené tak, aby zachytávaly větší částice prachu a nečistot, což je sice užitečné pro běžný úklid, ale méně efektivní v boji proti mikroskopickým alergenům. V tomto článku si můžete přečíst další výhody a použití HEPA filtrů ve vaší domácnosti.

Jak vybrat ten správný filtr

Před výběrem filtrů se zamyslete nad tím, co doma skutečně potřebujete. Stačí vám běžná filtrace, chcete se zbavit nepříjemných pachů nebo máte doma někoho s dýchacími problémy? Stačí vám, když se zbavíte běžného polétavého prachu? V tom případě si s tím nemusíte příliš lámat hlavu a zvolit některý z běžných doporučovaných filtrů pro váš spotřebič. Jestliže máte doma alergiky nebo astmatiky rozhodně sáhněte po HEPA filtrech, protože dokáží podstatně snížit množství alergenů ve vaší domácnosti. Naopak, jestliže vám jde především o příjemný pocit a vůni, budou uhlíkové filtry nejspolehlivější volbou. Navíc můžete do samotného vysavače přidat i vůně do vysavače nebo použít jiné příslušenství k vysavačům, které vám zpříjemní úklid.

Také o filtry je potřeba se starat

I když jsou některé filtry jednorázové a bezúdržbové, je vždy potřeba myslet na jejich údržbu nebo alespoň včasnou výměnu. Nezáleží na tom, jaké používáte. Uhlíkové filtry a HEPA filtry, vyžadují pravidelnou kontrolu a výměnu podle doporučení výrobce. Některé filtry je nutné čas od času omývat, ale všechny mají určitou životnost, kterou byste nemněli přetahovat, jinak nejenže nebude filtr fungovat takovým způsobem, jako bylo zamýšleno, ale dokonce můžete poškodit samotný vysavač.