Nebojte se výměny zámku ve dveřích. Zvládnete to i sami.

Zámky, tak všední a přesto nepostradatelná věc. Den za dnem chrání naše domovy, a přestože jsou obvykle velmi spolehlivé, občas i ony potřebují vyměnit. Ať už potřebujete zámek vyměnit kvůli opotřebení, ztrátě klíčů, nebo jen chcete zlepšit bezpečnost svého domova, je dobré vědět, jak na to. V tomto článku se podíváme na to, jak správně vybrat nový zámek, jaké nástroje budete potřebovat a jak zámek bezpečně a správně nainstalovat. Není to tak strašně složité, jak se může na první pohled zdát.

Příprava na výměnu zámku

Před samotnou výměnou si musíte vybrat nový zámek. Ale ne jen tak ledajaký. Ujistěte se, že máte zámek správné velikosti a typu, který odpovídá přáním a potřebám a bude pasovat do daných dveří. Na trhu existují různé typy zámků, od tradičních klíčových po moderní elektronické systémy. Zatímco výměnu klasického zámku na běžný klíč zvládnete s trochou zručnosti i vy sami. Instalaci složitějších elektronických systémů raději přenechte zkušeným profesionálům. Zámečník levně v Poděbradech a okolí poradí a dokáže tyto systémy nainstalovat. Nástroje, které budete potřebovat pro výměnu stávajícího běžného zámku s klasickým kováním, zahrnují křížový šroubovák, sadu klíčů, kladivo a kleště.

Postup výměny zámku

1.  Demontáž starého zámku: Pokud se jedná o zámek s klikou, budete muset demontovat ji jako první. Modernější kliky mají po straně malý imbusový závěr, u starších naleznete šroub nebo hřebíček, který je třeba vyklepat. Poté sundejte dveřní kování, které je přichyceno šrouby. Odšroubujte a odstraňte starý zámek ze dveří. Ten drží zpravidla na dvou šroubech a upevňovacím šroubu pro vložku.

2.  Čištění a příprava: Očistěte otvor od prachu, pilin a případných zbytků zámku či šroubů a připravte ho na instalaci nového zámku.

3.  Instalace nového zámku: Vložte nový zámek do otvoru, ujistěte se, že je rovně, a připevněte ho šrouby. Vložte cylindrickou vložku a přichyťte šroubem. Namontujte kování a přidělejte kliku.

4.  Testování zámku: Nakonec otestujte nový zámek, zda správně funguje, lehce se otáčí a zda jde dveře lehce zavírat a otvírat.

Pokud nejste příliš zkušení nebo se něco nepovedlo a zámek nefunguje, nedělejte si s tím těžkou hlavu a raději se obraťte na zkušené zámečníky. Zkušený zámečník levně v Poděbradech i okolí to vyřeší během několika minut. Protože bezpečnost vašeho domova a rodiny je přece to nejdůležitější.