Jaký materiál vybrat na terasu a kolik ho bude potřeba?

Rozhodli jste se pro výstavbu terasy? Výborně, získáte krásný venkovní prostor pro trávení času. Otázkou však je, z jakého materiálu ji vybudovat a také kolik ho budete potřebovat nakoupit.

Jestliže se obrátíte na odborníky, se vším vám poradí, pomůžou a správné množství materiálu sami zajistí. Pokud jste se ale rozhodli pro stavbu svépomocí, tyto všechny otázky zůstanou ležet na vašich bedrech. Neděste se však, stavba terasy svépomocí není až tak náročná.

Jaký materiál vůbec zvolit?

Pro terasu lze použít dlažbu, WPC prkna nebo třeba klasické dřevo. Dlažba upřímně příliš ideální není, protože studí a v létě je naopak tolik vyhřátá, že se po ní nedá chodit bosýma nohama. I WPC podlaha má své nevýhody ve srovnání s dřevem. Přírodní materiál prostě vede.

Dřevěná terasa má řadu výhod. Působí přírodním dojmem, neklouže, v případě potřeby ji snadno opravíte. Nevýhodou je snad jen nutnost údržby. Dřevo také může začít hnít, ale pokud použijete distanční podložky a správné vruty, toto riziko eliminujete.

Které dřevo je lepší?

Na stavbu teras se používají evropská i exotická dřeva. Ta evropská jsou levnější, nemusí se dovážet z takové dálky. Oblíbený je třeba modřín. Za exotické dřeviny si připlatíte, mají však o 5-10 let delší životnost a obvykle se z nich nezvedají třísky.

Starat se však musíte o oba typy dřevin. Terasu byste měli napouštět olejem pro obnovení přirozené barvy (cca jednou ročně), ještě před montáží je dobré mít veškeré dřevo impregnované.

Kolik materiálu budete potřebovat?

Návodná vám může být kalkulačka pro výpočet materiálu na webu Gardina.cz. Pomůže vám spočítat správné množství nejen terasových prken, ale i hranolů, vrutů, distančních podložek a granulátových podložek. Stačí si vzít papír a kalkulačku, případně naťukat údaje do Excelu. Přímo z webu si totiž stáhnete vzorovou tabulku s předvyplněnými vzorečky. Tak se nebojte pustit do stavby terasy svépomocí.

Napsat komentář