Historie kávy v Česku a její příprava doma pomocí kávovaru

Historie kávy v Čechách sahá do konce 16. století. Ale první kavárna u nás byla otevřena později. Jak je to s pitím kávy dnes?

Historie kávy v Čechách

About Coffee: S chutí kávy jsme se v Čechách mohli seznámit koncem 16. století. První kavárna byla otevřena o něco později. Historie prvních kaváren je spojena s většími městy. Staly se vyhledávané (podobně jako kulturní centra) různými umělci, politiky a filozofy, kteří v nich působili.

První kavárna byla otevřena v roce 1702 v Brně Turkem Achmetem, a to díky pozici města na cestě do Vídně. Koncesi obdržel od městské rady na přímluvu vídeňského arcibiskupa a ochránce města monarchie před Turky, hraběte Kollonitscheho. Od Achmeta mohli lidé ochutnat pořádně oslazenou tureckou kávu.

A jak to bylo s první kavárnou v Praze? Ta se otevřela až deset let po otevření kavárny v Brně a jmenovala se U Zlatého hada. Postupně se začaly kavárny otevírat ve velkém i v dalších městech.

Jak si vychutnat kávové speciality doma?

Kávu milujeme. A není divu, že se mnozí z nás přiklánějí k nákupu domácího kávovaru. Jenže investice do kávovaru je poměrně nákladnou záležitostí. Aby kávovar připravoval kávu jako z kavárny, je třeba myslet na jeho pozáruční servisy.

Pravidelné používání kávovaru si vybírá svou daň

Při každodenním použití je kávovar vystaven vodě, kávové sedlině, vysoké teplotě a páře. Postupem času se tyto prvky odrazí na kvalitě připravené kávy. Změní se její chuť i vůně. Pokud máte doma kávovar po záruce, popřemýšlejte o jeho pozáručním servisu, který doporučujeme provádět každé 1 – 2 roky.

Pro servisy a opravy kávovarů zavolejte k nám na pobočku ve Zbůchu. V Plzni a okolí kávovar vyzvedneme zdarma, ze vzdálenějších míst nám jej stačí poslat kurýrem. Kávovar zdarma napojíme na diagnostiku a případné závady vám i s cenou za opravu obratem zavoláme. Je na vašem rozhodnutí, zda kávovar opravíme, nebo jej v původním stavu vrátíme. A co obsahuje servis kávovaru? Kontrolu, seřízení, čištění a odvápnění přístroje, seřízení mlýnku a závěrečnou tlakovou zkoušku. To vše zvládneme do 3 dnů.